Şüphesiz kendimi en rahat ve keyifli hissettiğim yer havaalanıdır. Ne zamandır havaalanını ve pisti net görebileceğim yer arıyordum. Yeşilköy caddesinde çoğu kez araba kullanırken piste bakıcam diye kaza yapıyordum.

Sonunda Atatürk havalimanının pistine en yakın çitlere yaklaşıp izleme imkanı buldum. Ama bu beni kesmedi, çünkü parmaklıklar yüzünden pistin en başını ve en sonunu göremiyordum.(resim) Ta ki tam pistin karşısında, 2. katta bulunan Flyinn avm yi görene kadar. Ön kafenin balkonları direk piste bakıyor, o an “istediğim yeri buldum” dedim.

Dünya gözüyle bir uçağın nasıl kalkış yaptığını, görebileceğim en yakın noktadan izleme imkanı buldum. Sizde benim gibi gökyüzü tutkunuysanız buraya kesinlikle gitmenizi öneriyorum. Az çok simülatörde uçak uçuran birisi burada uçağın kalkışını izlerken “Takeoff”, “V1”, “Rotate”, “Positive Climb”, “Gear Up” komutlarını içinden söyleyecektir.

 

Aslında uçağın inişini izlemek çok daha zevkli. Ama iniş pisti buraya biraz uzak kalıyor. Bir de inişleri denize bakan taraftan değilde kuzeyden yaptıkları zaman hiç göremiyorsunuz. Oraya da yakın bir yer bulunur elbet. Şimdi merak ettiğim buranın gece nasıl gözüktüğü.

Gece gittiğimde yine bu yazıma fotoğrafları ekleyeceğim. Bir sonraki yazıda görüşmek üzere kendinize iyi bakın!